Co jest najbardziej pożądanym trofeum w golfie

2 min czytania

radosny golfista z trofeum

Tiger Woods jest pierwszym i jedynym zawodnikiem, który osiągnął Wielkiego Szlema w golfie. Aby otrzymać ten prestiżowy tytuł, który jest najbardziej pożądanym trofeum w golfie, potrzebował wygrać cztery najważniejsze turnieje, a każdy z nich stanowi zupełnie różne wyzwanie. Golfista musi poznać teren i warunki pogodowe, a także przygotować się do gry na 18-dołkowym polu. Do tego trzeba jeszcze dodać presję i rywalizację na poziomie międzynarodowym! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o turniejach golfowego Wielkiego Szlema.

The Masters Tournament

Masters Tournament, znany również jako The Masters lub The U.S. Masters, jest pierwszym z czterech wielkich turniejów golfowych rozgrywanych każdego roku. Zazwyczaj rozpoczyna się w pierwszy pełny tydzień kwietnia i stanowi otwarcie sezonu golfowego. Turniej odbywa się na terenie elitarnego Augusta National Golf Club, do którego nikt nie może dostać się bez wcześniejszego otrzymania zaproszenia. Turniej ma duże zainteresowanie wśród bukmacherów. Przed obstawieniem tego wydarzenia, warto sprawdzić statystyki i typy. Ciekawe informacje w tym kontekście można znaleźć na: Sport BETFAN.

Najbardziej charakterystycznym elementem The Masters jest tradycyjna zielona marynarka przyznawana zwycięzcy turnieju. Otrzymany strój symbolizuje przynależność do klubu i laureat musi go oddać rok po wygranej. Najlepszy golfista może go nosić tylko i wyłącznie na terenie Augusta National Golf Club podczas comiesięcznej uroczystej kolacji mistrzów. Pierwszym zwycięzcą tego prestiżowego turnieju był Horton Smith, który otrzymał honorarium wynoszące 1500$. Jego rekord obecnie poprawia legendarny Jack Nicklaus, który aż sześciokrotnie chodził do domu ze zdobytym trofeum – zieloną marynarką The Masters.

U.S. Open

Turniej US Open jest uważany za jeden z najtrudniejszych golfowych turniejów na świecie. Pola, na których odbywają się rozgrywki, są specjalnie dostosowane do potrzeb członków USGA. Trawa jest fałdowana wokół licznych przeszkód, a drogi do każdego dołka są bardzo wąskie i długie. Aby wygrać, gracze muszą uzyskać „par” na każde pole.

Co więcej, turnieje te oferują najwyższe nagrody finansowe ze wszystkich golfowych mistrzostw – 12 milionów dolarów w 2018 roku. Historia US Open sięga 1985 r., kiedy to pierwsza edycja odbyła się w Newport Country Club i trwała tylko jeden dzień! Zwycięzca, Anglik o imieniu Horace Rawlins, otrzymał honorarium w wysokości 150 $.

Obecnie zawody odbywają się co roku podczas amerykańskiego Dnia Ojca. Warto podkreślić, że US Open jest imprezą otwartą – każdy może brać udział bez względu na poziom umiejętności golfowych lub płeć gracza po spełnieniu warunku posiadania handicapu 1,5 oraz zaliczeniu multi-etapowych kwalifikacji.

The Open Championship

The Open Championship, częściej określany jako The Open lub British Open, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym turniejem w ramach Wielkiego Szlema w golfie. Turniej odbywa się w samym sercu ojczyzny golfa, gdzie klimat, przyroda i wiatr są ważnymi elementami wpływającymi na przebieg rozgrywki.

Zwycięzca tego turnieju zostaje ogłoszony “The Champion Golfer of The Year” i otrzymuje tytuł honorowy. Największa chwała należy do golfistów, którzy zwyciężają ten prestiżowy turniej na Old Course at St. Andrews – najstarszym polu świata.

Historia British Open sięga roku 1860 i na początku był to turniej dla profesjonalistów. Wille Park Sr. wygrał pierwszy turniej z 25 £-nagrodą. Od 1861 roku amatorzy także mogli spróbować swoich sił i dziś każdy golfista z handicapem ok. 1,5 może uczestniczyć w kwalifikacjach The Open Championship.

U.S. PGA Champions

PGA Championship, czyli mistrzostwa organizowane przez amerykańskie stowarzyszenie golfowe Professional Golfer’s Association of America (PGA of America) to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w światowych rankingach golfa. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1916 roku i od tego czasu wciąż jest chlubą amerykańskiego golfa.

Zwycięzca pierwszej edycji – Jim Barnes – otrzymał 500 $ oraz złoty medal ozdobiony brylantami. Obecnie laureaci PGA Championship otrzymują trofeum ufundowane przez Rodmana Wanamakera, co dodatkowo podkreśla prestiż rozgrywek.

Aby móc brać udział w mistrzostwach musisz być profesjonalistą i spełniać ściśle określone kryteria, co czyni turniej jeszcze bardziej elitarnym. Jeśli uda Ci się wygrać PGA Championship masz gwarancję udziału w pozostałych zawodach Wielkiego Szlema przez kolejne 5 lat oraz dożywotni udział w PGA Championship. Największy sukces na tym turnieju odnieśli Walter Hagen, Jack Nicklaus oraz Tiger Woods – każdy z nich pięciokrotnie zwyciężył ten turniej.

Czytaj też: Tiger Woods – zarobki.