Jak grać w golfa?

1 min czytania

starszy mężczyzna uczy się gry w golfa

Rozpoczynając przygodę z golfem warto wiedzieć, że jest to sport, w którym ważną rolę  odgrywają reguły i etykieta. Zasady gry są wyrażone w „Regułach gry w golfa” – podręczniku dla każdego golfisty. Co dwa lata R&A (Brytyjska organizacja) i USGA (amerykańska organizacja) aktualizują swoje zasady, mimo to istotne elementy pozostają bez zmian. Reguły gry to bardzo cenne narzędzie dla każdego amatora i profesjonalisty, aby móc grać fair oraz zapewnić sobie jak najlepsze możliwe wrażenia podczas gry. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak grać w golfa!

Jak grać w golfa – podstawowe zasady

Gra w golfa to forma sportu, która polega na przebywaniu danego pola golfowego, składającego się zazwyczaj z 18 dołków. Istnieją jednak również inne, mniejsze pola – np. 9-dołkowe. W golfie należy rozróżnić pojęcie „dołka” od „dziury” w ziemi. Dołek oznacza obszar pomiędzy miejscem startu (tzw. tee), gdzie golfista oddaje pierwsze uderzenie i putting greenem, czyli ładnie ściętą trawką otulającą dołek sensu stricto. Zawodnik ma za cel umieszczenie piłki na greenach i dołkach poprzez serię uderzeń kolejnych piłek. Ważne jest wygospodarowanie sobie jak najlepszych warunków w stosunku do okolicy oraz planowanie dalszych uderzeń, by osiągnąć możliwie najmniejszą liczbę punktów.

Każdy dołek ma swoje par, czyli określoną liczbę uderzeń, jakie pozwalają na jego pokonanie. Zasada jest prosta: im mniej uderzeń potrzebujesz do przejścia danego dołka, tym lepiej dla ciebie. Jeśli gracz pokona go piłkami 4 uderzeniami, może być dumny ze swojego wyniku – oznacza to bowiem birdie lub że pokonał dołek 1 uderzeniem poniżej par.

Wyniki każdego dołka odnotowywane są na specjalnej karcie wyników (scorecard). Istnieje kilka popularnych formatów gry w golfa, takich jak stroke play i match play. W stroke play najlepszy wynik osiąga zawodnik, który zdoła przejść pole najmniejszą liczbą uderzeń. Natomiast match play polega na rozgrywce między dwoma graczami, którzy rywalizują o ilość wygranych poszczególnych dołków.

Sprawdź też: Pola golfowe Warszawa.

Etykieta w golfie

Golf to sport, w którym zasady etykiety są niezwykle ważne. Nie tylko określają one, jak się zachowywać na polu golfowym, ale również piętnują jakiekolwiek przejawy niesportowej postawy i nieuczciwości. Każdy, nie tylko najlepszy golfista, musi stosować się do określonych zasad.

Dress code polega na ubieraniu się w sposób kulturalny oraz funkcjonalny, dlatego jeansy nie są tu mile widziane – krępują ruchy i narażają na dyskomfort. Golfiści noszą specjalne buty z delikatnymi kolcami, by zapewnić sobie stabilność podczas uderzenia piłki. Ponadto powinno się unikać hałasu i wchodzić na pole golfowe punktualnie. Znajomość tych zasad pomaga gładko przejść przez grę w golfa bez żadnych problemów.

Może zainteresować Cię też: Pola golfowe Kraków.

Pola golfowe Kraków

dziengolfa
1 min czytania

Pola golfowe w Polsce 

dziengolfa
3 min czytania